Prečo nejesť sushi alebo tatarák? Koľko v tehotenstve priberiem? Ak aj teba zaujíma výživa v tehotenstve, určite si prečítaj tento článok!
„Keď som tehotná, musím jesť za dvoch.“
Bohužiaľ, jedná sa o mýtus. Závratné navýšenie energie v tehotenstve nie je potrebné.
V prvom trimestri sa energia navyšuje len o 70 kcal/ denne. V druhom trimestri na 70 kcal/denne a v poslednom trimestri o 500 kcal/denne. V tomto období totiž prebieha najintenzívnejšie obdobie rastu plodu.
Veľmi často sa stretávam s otázkou: „Koľko v tehotenstve priberiem?“. Ak sa budeš držať vyššie uvedeného navýšenia energie a jedálniček budú tvoriť tie správne potraviny, predpokladá sa váhový prírastok okolo 12 kg. Možno si teraz zdesená, ale upokojím ťa. Z celkových 12 kg tvorí: 3,2 kg plod, 1 kg plodová voda, 1 kg placenta a maternica, 1 kg nárast prsného tkaniva, 2 kg zvӓčšenie objemu telesných tekutín a krvi. Z toho všetkého tukové tkanivo tvorí len 2-4 kg.
Čo mám v tehotenstve jesť?
Základom sú určite čerstvé a čo najmenej umelo spracované potraviny.
Určite by si mala dbať na dostatok kvalitných živočíšnych bielkovín (mӓso, vajcia, mliečne výrobky). Bielkoviny obsahujú množstvo látok, ktoré zabezpečujú správny rast a vývoj plodu. V neposlednom rade obsahujú tiež vápnik, ktorý potrebuješ ty aj maličké pre správnu stavbu kostí.
V jedálničku by nemali chýbať komplexné sacharidy (celozrnné pečivo, prílohy apod.). Poskytnú ti dostatok vlákniny, množstvo vitamínov skupiny B a tiež okamžitú energiu.
Nemala by si zabúdať ani na kvalitné tuky, predovšetkým na tie nenasýtené, ktoré obsahujú omega3 mastné kyseliny. Nájdeš ich v tučných rybách (losos, makrela, tuniak, sardinky), orieškoch a semienkach. Omega3 napomáhajú správnemu vývoju mozgu a nervovej sústavy plodu.
Z vitamínov je pre bábätko nevyhnutný vitamín B9 a B12, ktorý zabezpečuje správny vývoj jeho nervovej sústavy a tiež dostatok červených krviniek. Vitamín B9 nájdeš predovšetkým v listovej zelenine, ovocí, strukovinách, cereáliách a vnútornostiach. Vitamín B12 je len v živočíšnych zdrojoch (mlieko, mäso, vajcia, ryby), matky vegetariánky by ho teda mali dopĺňať zvlášť.
Čo v tehotenstve nejesť?
Jedálniček by nemal v nadmernej miere obsahovať konzervačné látky. Nie u všetkých sú totiž preskúmané dopady na plod. Určite by si tiež s mierou mala konzumovať soľ. Doporučujeme, aby si zo svojho jedálnička vyradila sójové omáčky, rôzne dochucovadlá, údeniny a ďalšie mastné výrobky (paštéty, párky apod.)
Samozrejmosťou je vyradenie výrobkov s kofeínom, alkohol a ďalšie návykové látky.
Tvoj jedálniček by vo veľkej miere nemal obsahovať ani umelé sladidlá a jednoduché cukry (sladkosti, sladké pečivo, limonády apod.).
Nebezpečné môžu byť v tehotenstve aj nedostatočne tepelne spracované potraviny, ako je napríklad sushi, tatarák, alebo mlieko priamo od farmára, ktoré neprechádza pasterizáciou. Tieto potraviny môžu obsahovať nebezpečné baktérie, ktoré môžu uškodiť vývoju bábätka.